ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8347235
*
nr 834 7235
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 57 (plast)
Utrop:
300 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 juni 2013
kl 20:52:32
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/6 16:34:31
1
100 kr
16/6 01:13:55
2
150 kr
17/6 18:48:00
3
Vinnande bud
17/6 19:39:30
2
250 kr
17/6 19:41:10
2
350 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt plast spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
*
Spegel
nr 834 7235
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 57 (plast)
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 17 juni 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 14/6 16:34:31 | 1 | 100 kr |
| 16/6 01:13:55 | 2 | 150 kr |
| 17/6 18:48:00 | 3 | Vinnande bud |
| 17/6 19:39:30 | 2 | 250 kr |
| 17/6 19:41:10 | 2 | 350 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt plast spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12



